Member Login


Forgot Password?
Need Login?


You are here: Home > Member Services > Associate Directory
Welcome, guest: Login to your account

Associate Directory

Nearly 1,300 radio and television stations across the state rely on the support and expertise of the Texas Association of Broadcasters’ Associate Members. This directory lists key contacts for each member company, along with a brief description of each firm’s products/services. Join TAB and have your firm listed in the directory!

Changes & Updates

We need your help to ensure we have the most current information possible. Please submit any changes or updates in writing to TAB or fax to (512) 322-0522. Questions? Call TAB at (512) 322-9944.

Filter by


+Categories:

  • Advertising, Sales/Marketing & Promotions
  • Antennas, Towers Equipment & Services
  • Associations & Government Agencies
  • Audio Equipment
  • Audio Software
  • Brokers
  • Closed Captioning
  • Computer Hardware
  • Computer Services
  • Computer Software
  • EAS Equipment & Services
  • Electricity & Power
  • Facilities Installation & Management
  • Freelance
  • HD Radio
  • HD Television
  • Information & Research Services
  • Insurance
  • Internet/Online Services
  • Legal
  • Licensing
  • Lighting Equipment
  • Mobile Production
  • News Services
  • Programming & Content
  • Remote & Microwave
  • Systems Integration & Installation
  • Test, Measurement & Monitoring Equipment
  • Training & Consulting
  • Transmitters Equipment & Services
  • Video Equipment
  • Video Services
  • Weather Services
Name Primary Contact Name
20th Television Ms. Tannya Gast
360 Systems, Inc. Mr. Alan Jermagian
602 Communications Mr. Graeme Newell
AAdyn Technology LLC Mr. Marc Kaye
Accelerated Media Technologies Inc. Mr. Thomas Jennings
Accelerated Media, LLC Ms. Karen LeBeau
AccuWeather, Inc. Mr. Sheldon Levine
Advantage Systems Incorporated Ms. Jessica Jett
AJA Video Systems Ms. Christina Oliver
ALERT FM Mr. Robert L. Adams
AmWINS Program Underwriters Ms. Laurie McKenzie
Apantac, LLC Mr. Thomas Tang
ASCAP Mr. Ray Schwind
Avid Technology, Inc. Ms. Marie Wemett
Barger Broadcast Services, Inc. Mr. John Barger
Baron Services Mr. Mike Mougey
Beat the Traffic Mr. Andre Gueziec
Beck TV Ms. Kelly Bell Landgraf
BENMARadio, Inc. Mr. Mark Margulies
BexelTSS Ms. Joyce Bente
Bosch Communications / RTS Intercom Systems Mr. Britt Bowers
Boss Manufacturing Mr. Austin Grubbs
Brainstorm Multimedia Mr. Miguel Churruca
Broadcast Electronics / Commotion Mr. Jeff Wilson
Broadcast Microwave Services, Inc. (BMS) Mr. Brad Coleman
Broadcast Music, Inc. (BMI) Mr. Dan Spears
Broadcast Pix Mr. Keith Bodner
Broadcast Supply Worldwide (BSW) Mr. John Lynch
Broadcast Works Mr. Steve Comer
Broadcasters General Store (BGS) Mr. Buck Waters
Burst Communications, Inc. Mr. Barry Samuels
Calrec Mr. Dave Lewty
Canare Corporation of America Mr. Craig Abrams
ChyronHego Mr. Gene Sudduth
Clear Channel Satellite Mr. Monty Dent
CNN Newsource Sales Mr. Mitch Fager
Coast to Coast Tower Service, Inc. Mr. Mike Jackson
Cobalt Digital Inc. Mr. Bob McAlpine
COMARK Communications Mr. Jack McAnulty
Comcast Mr. Ray Purser
Comrex Corporation Ms. Kris Bobo
Continental Electronics Mr. Mike Troje
Cox Media Group Mr. Dan Lawrie
Creative Animal International Mr. Doug Harris
CRM Studios Tom Kirkhart
Crystal Vision Ltd. Mr. Ed Holland
Cumulus Media Ms. Courtney Darst
Dejero Ms. Jacki Ross
Dialight Corporation Mr. Les Kutasi
Dielectric Ms. Kim Savage
Digital Alert Systems - a division of Monroe Electronics Mr. Bill Robertson
Digital Resources, Inc. Mr. Tim Bock
Disney | ABC Domestic Television Mr. Steve Orr
Diversified Systems Mr. Stuart Reynolds
DNF Controls Mr. Fred Scott
DoubleRadius Inc. Mr. Jeff Holdenrid
DRACAST Ms. Lindzie Stewart
Entertainment Studios Mr. Tony Fasola
ERI - Electronics Research, Inc. Mr. Joe Meleski
Evertz Microsystems LTD Mr. Jeff Smith
EVS Mr. Philip Stein
Flanders Scientific, Inc. Mr. Bram Desmet
Fletcher Heald & Hildreth PLC Mr. Harry C. Martin
Florical Systems Mr. Shawn Maynard
FOR-A Corp. of America Ms. Danielle Greenlee
Ft. Bend Broadcast Services, LLC Mrs. Anita Easter
Fujifilm North America Corporation, Optical Devices Division Mr. David Waddell
GBS - Giesler Broadcasting Supply, Inc. Mr. Dan Giesler
Gepco International/General Cable Eric Hall
Grass Valley Mr. Harry Friedman
Harmonic, Inc. Mr. Fred Ramsey
Haynes and Boone, LLP Ms. Laura Prather
Heartland Video Systems Mr. Mark Bartolotta
Hitachi Kokusai Electric America Mr. David Morris
Holiday Vacations Ms. Michelle Underwood
iBiquity Digital Corp. Mr. Rick Greenhut
IHSE USA, LLC Mr. Dan Holland
ikan International Corporation Mr. Bryan Raymond
Imagine Communications Mr. Noah Sessions
Incentive Plus Network Mr. Robb Gray
Inergize Digital Mr. Tod Terry
Integrated Microwave Technologies (IMT) Ms. Elena Waldhuber
Jackson Walker LLP Mr. Charles Babcock
James Loupas Associates, Inc. / AIR Corp Mr. James Loupas
JVC Professional Products Company Mr. Scott Burch
K&L Gates LLP Ms. Cindy Ohlenforst
Kantar Media Mr. John Cronan
Kathrein Inc., Scala Division Mr. Michael Bach
KimCo Meteorological Services Mr. Troy Kimmel
L & F Distributors Mr. Joe LaMantia III
Lanco Technical Services, Inc. Mr. Lance Parr
LARCAN USA Ms. Sheryl Richmond
LDR Interactive TopicPulse Mr. Hank McMonigle
Lectrosonics, Inc. Mr. Gordon Moore
LiveU, Inc. Ms. Elina Yasyukevich
Logitek Electronic Systems Mr. Frank Grundstein
Longhorn Network Mr. Joe Baker
Lubbock Audio Visual, Inc. Mr. Stan Wagnon
Marketron Ms. Emily Stephens
Marsand, Inc. Mr. Matthew Sanderford, Jr., P.E.
Marshall Electronics Ms. Leticia Ambriz
Marti Enterprises Mr. George Marti
Media Services Group, Whitley Media Mr. Bill Whitley
Microcom Systems Mr. Dick Pickens
Middle Atlantic Products, Inc. Mr. John Stenzel
Mighty Media Group, LP Mr. Ronald Unkefer
Miller Camera Support, LLC Mr. Bob Harilaou
Miller Kaplan Arase LLP Mr. Geoffrey Miller
Mobile Power Mr. Thad Chambers
Myat, Inc. Mr. Philip Cindrich
Nautel Mr. Ellis Terry
NBC Universal TV Distribution Mr. Dennis Grandcolas
Nexstar Broadcasting Group Mr. Brian Jones
Nielsen Audio Mr. David Chipman
NVERZION Mr. Reed Haslam
Omega Broadcast Group Mr. Andy LeMaster
Orad Mr. Brian Kelly
Panasonic Solutions Company Mr. James Long
Pathfinder Communications, Inc. Mr. James Baker
Paul Weyland Communication Strategies Mr. Paul Weyland
Pebble Beach Systems Mr. Eric Openshaw
Perstruo Texas, Inc. dba Pratt on Texas Mr. Robert Pratt
Peter Eckmann Broadcast Consultants, Inc. Mr. Peter Eckmann
Pixel Power Inc. Ms. Janice O'Connell
PrimeTime Lighting Systems, Inc. Mr. Glen Harn
ProAudio.com / Crouse-Kimzey Company Mr. Mark Bradford
ProductionHUB Ms. Katrina Diamond
Professional Sound Services Mr. Richard Topham
Public Radio Satellite System (NPR) Ms. Darlene Holmes
Radio Advertising Bureau (RAB) Mr. Rob Boaden
Radio Music License Committee (RMLC) Mr. William Velez
RadioTraffic.com Mr. Dave Scott
RCS Mr. Jim Colley
Regional Reps Corp. Ms. Shayna Sharpe
RF Specialties of Texas Mr. Dan Sessler
Richardson Electronics, Ltd. Mr. Anthony Battaglia
Rio Steel & Tower, Ltd. Mr. Vance Hapeman
Rohde & Schwarz USA, Inc. Mr. Eric Hodges
Ross Video Limited Mr. Kenneth Ostmo
RUSHWORKS Mr. Rush Beesley
Sabre Towers and Poles Mr. Terrance Becht
Satellite Engineering Group Ms. Christine Schee
SCMS, Inc. Mr. Bob Cauthen
Sedgwick, LLP Mr. Joseph Larson
Sencore, Inc. Mr. John Earnest
SESAC, Inc. Ms. Maxine Edwards
Sherry Matthews Advocacy Marketing Ms. Karen Purcell
Shively Labs Mr. Dale Ladner
Six Flags Fiesta Texas Ms. Sydne Purvis
SKY Helicopters, Inc. Mr. Ken Pyatt
Snell Mr. Bil Apker
Software Generation Limited (SGL) Mr. Mickey Charles
Solid State Logic (SSL) Mr. George Horton
Sony Electronics, Inc. Mr. Tony Gaston
SpectrumEvolution, Inc. Mr. Greg Herman
SPEEDSTREAM.TV Ms. Kay Nissen
Staco Energy Products Co. Mr. Jim Jones
Studer Mr. Rob Lewis
SuiteLife Systems Mr. Kenny Miller
Superior Broadcast Mr. Jimmie Joynt
Superior Electric Mr. Ted Gladis
Synapse Multimedia Ms. Heather Kasparek
TapeOnline.com Ms. Emily Feller
Telestream, Inc. Mr. Mike Woody
Teradek Mr. Michael Gailing
Texas Farm Bureau Network Mr. Curt Lancaster
Texas Media Systems Mr. Terry Nixon
Texas National Guard CPT Sabrina Zowada
Texas State Networks (TSN) Mr. Raul Jaurequi
The Big E Sports Show Ms. Elissa Walker Campbell
The Davis Group, Inc. / Teleclip, Inc. Ms. Monica Davis
The Media Audit Mr. Phillip Beswick
The Nielsen Company Mr. Jim Gudritz
The Starr Agency Ms. Mary Starr
The Systems Group Mr. Christopher Mehos
Tieline Technology Mr. John Lackness
TM Television Mr. Mike Halbrook
Today’s Homeowner with Danny Lipford Mr. Tim Lee
Total Traffic & Weather Network Mr. John Winder
TVLogic Mr. Wes Donahue
TVU Networks Ms. Samantha Riley
TWR Lighting, Inc. Ms. Sandra Prewitt
Ultimate Energy Advisors, LLC Mr. Bob Schiff
Univision Communications Inc. Mr. David Loving
Utah Scientific, Inc. Ms. Michelle Maurice
VER-Video Equipment Rentals Ms. Erin Dundee
Vinson & Elkins LLP Mr. Thomas Leatherbury
Vislink Broadcast Ms. Maureen Payne
Vitec Videocom Mr. Joe Lantowski
Vizrt, Inc. Mr. Bill Anderson
Voice of Southwest Agriculture Radio Network Mr. Derrick Nance
Warner Bros. TV Mr. Patrick Parish
Weather Metrics Mr. Peter Levy
Wheatstone Corporation Mr. Brad Harrison
WideOrbit Mr. Jim Hammond
Wilkinson Barker Knauer, LLP Mr. David Oxenford
Womble Carlyle Sandridge & Rice, LLP Mr. Gregg Skall
Worldcast Systems Inc. Mr. Tony Peterle
WSI / Weather Central Ms. Anne VanDerGeest
ZVS-Media, LLC Mr. Jim Zeiner