Member Login


Forgot Password?
Need Login?


You are here: Home > Convention & Trade Show > Past Winners
Welcome, guest: Login to your account
no

Past Winners

*Deceased

Pioneer Broadcaster of the Year
1965 Harold Hough * WBAP Fort Worth
1966 Clyde W. Rembert * KRLD AM-FM-TV Dallas
1967 Gene Cagle * KRIO McAllen
1968 R. E. Lee Glasgow * WACO Waco
1969 Stan Wilson * KFJZ Fort Worth
1970 David Morris * K-NUZ/K-QUE Houston
1971 J.C. Kellam * KTBC AM-FM-TV Austin
1972 Earle Fletcher * KCLE Cleburne
1973 Vann M. Kennedy * KSIX/KZTV Corpus Christi
1974 W.A. “Bill” Roberts * KRLD Dallas
1975 Boyd Kelley * KDWT Stamford, Kelley Associates
1976 Ray F. Herndon * KMID-TV Midland
1977 Karl O.Wyler * KTSM AM-FM-TV El Paso
1978 Wendell Mayes, Jr. KNOW Austin
1979 Clint Formby * KPAN Hereford
1980 E.J. “Jay” Harpole * KVOU Uvalde
1981 Wayne Kearl Harte-Hanks Communications
1982 Nathan Safir * KCOR San Antonio
1983 David A. Wommack, Sr.* KALT/KPYN Atlanta
1984 Stan McKenzie KWED Seguin
1985 Bonner McLane* TAB, Austin
1986 Bev E. Brown KGAS Carthage
1987 Tom S. Whitehead, Jr.* KTTX/KWHI Brenham
1988 Jack Bell * KDET/KLCR Center
1989 Bob Hicks * KWEL/KBAT Midland
1990 Dudley Waller * KEBE/KOOI Jacksonville-Tyler
1991 George Marti * Marti Electronics
1992 William Bradford * KSST Sulphur Springs
1993 McHenry Tichenor * Tichenor Media System
1994 Cactus Pryor * KLBJ Austin
1995 Allan Howard KHOU-TV Houston
1996 Buddy Bostick KWTX Broadcasting Co
1997 John Barger KONO/KRIO San Antonio
1998 Ray Miller * KPRC-TV Houston (retired)
1999 Jack McGrew * KPRC-TV Houston (retired)
2000 Ward Huey Belo
2001 Larry Beaulieu KFDM-TV Beaumont
2002 Ray Alexander KRGV-TV Rio Grande Valley
2003 Ron Rogers KVET/KASE Austin (retired)
2004 Joe M. Leonard, Jr. * KGAF Gainesville (retired)
2005 Jim R. Phillips * El Paso
2006 David Lykes Univision Radio (retired)
2007 Lady Bird Johnson *  
2008 Rusty Reynolds * Reynolds Radio
2009 Dick Oppenheimer KLGO Austin
2010 William J. "Bill" Carter Sage Broadcasting (retired)
2011 Mike Wenglar KVUE-TV Austin
2012 William G. Moll KLRN-TV San Antonio
2013 Tom Perryman KKUS-FM Tyler-Longview
2014 Larry Safir Entravision Rio Grande Valley (retired)
2015 Becky Muñoz-Diaz Univision Communications (retired)
2016 Bill Buchanan KSHN Liberty
Broadcaster of the Year
1986 Don Chaney KNUE Tyler
1988 Ray Alexander KRGV-TV Weslaco
1989 Jim Phillips KHEY El Paso
1990 J.R. Curtis, Jr.* KFRO/KLSQ Longview
1991 Ron Rogers KVET/KASE Austin
1992 David Morris * K-NUZ/K-QUE Houston
1993 Lowry Mays Clear Channel Communications
1994 Clint Formby * KPAN Hereford
1995 Vesta Brandt K-NUZ/K-QUE Houston
1996 Steve Hicks Capstar Broadcasting
1997 Carole Kneeland * KVUE-TV Austin
1998 Jane Wallace KXAN-TV Austin
1999 Mike Lout KJAS Jasper
2000 Stan Webb Clear Channel Communications
2001 Mac Tichenor Hispanic Broadcasting Corporation
2002 Jerry Hanszen KGAS Carthage
2003 Jerry Bobo KRLD/TSN Dallas-Fort Worth
2004 Patti C. Smith KVUE-TV Austin
2005 Don Perry Clear Channel Television
2006 Perry Sook Nexstar Broadcasting Group
2007 Meredith Beal Lasting Value Broadcasting Group
2008 Caroline Devine Cox Radio (retired)
2009 Jason Hightower * KMOO Mineola
2010 Ben Downs Bryan Broadcasting
2011 Terry London London Broadcasting Co.
2012 John Barger Victoria RadioWorks, LLC
2013 Mike Wright KBTX-TV Waco-Temple-Bryan
2014 Tom Ehlmann KXAS-TV Dallas-Fort Worth
2015 Phil Hurley Gannett (TEGNA)
2016 John Kittleman KRGV-TV Rio Grande Valley
George Marti Award for Engineering Excellence
2014 Jack Sellmeyer, P.E. Sellmeyer Engineering
2015 Harry Thielemann, Jr. Entravision Communications Rio Grande Valley
2016 Mike Wenglar KULP El Campo
Associate of the Year
1990 Robert F. "Bob" McGarvey SESAC
1991 Steve Schott * Continental Electronics
1992 John Furr * John Furr & Associates
1993 Merle Arnold Sony
1994 Bernie Giesler Giesler Broadcasting Supply
1995 DeLores * & Ernie Ankele Autogram Corp.
1996 Dana Duggan Nielsen Media Research
1997 Charles L. "Chip" Babcock Jackson Walker L.L.P.
1998 Dan Bell Texas State Networks
2000 Don Adams Adams & Zottarelli
2001 Norman Fischer * Norman Fischer & Associates
2002 Richard Golden Paramount Television
2003 Paul Watler Jenkens & Gilchrist
2004 Wayne Blackwelder Broadcast Works (retired)
2005 Paul Weyland Paul Weyland Training Seminars
2006 Don Jones RF Specialties Group
2009 Laura Lee Prather SDMA, LLP
2010 Dirk Johnston NBC-Universal Television
2011 David Oxenford Davis Wright Tremaine LLP
2013 Dick Pickens Microcom Systems, Inc.
2016 Dan Giesler GBS - Giesler Broadcasting Supply
Educator of the Year
2002 Dr. Robert Eubanks Sam Houston State University
2006 Dr. Robert Musburger University of Houston
2007 Dr. Augie Grant University of South Carolina
2008 Dr. Gerald Haskins Texas A&M University-Commerce
2010 Dr. Ed Glick University of North Texas
2012 Dr. Dennis Harp Texas Tech University
2014 Dr. Sam Sauls University of North Texas (retired)
2016 Dr. Joe Oliver Stephen F. Austin State University
Steve Pieringer Award
1968 Steve Pieringer * KRLD Dallas
1970 David Day KFJZ Fort Worth
1972 Bruce Hughes KLIF Dallas
Robert Brandon KPRC-TV Houston
1974 Johnny Gilbert * KULF Houston
1975 Jeff Gaston KSFA Nacogdoches
1976 Johnny Dollar KHEY El Paso
1978 Carl Cramer WBAP Fort Worth
Jack Cato*, Phil Archer KPRC-TV Houston
1979 Ronnie Smith, Joe Flores,
Margo Spitz, Gary DeLaune
KENS-TV San Antonio
1980 Glen Ivey KLUE Longview
1982 Richard Tillery KENS-TV San Antonio
1983 Mike Wiggins, Brett Shipp,
Donna McCoolum,
Tom Church,
Richard McKinney,
Tracey Vail
KTRE-TV Lufkin-Nacogdoches
1990 Brian Karem KMOL-TV San Antonio
2000 Josh Stephen, Wrey Hinds KXAN-TV Austin
2005 Dr. Mona Khanna,
Billy Sexton
KTVT-TV Dallas-Fort Worth
2008 Will Ripley KRGV-TV Rio Grande Valley
Lifetime Achievement Award
2007 Ann Arnold * Texas Association of Broadcasters
2010 George Marti Marti Enterprises